Озеро Бребенескул - найвисокогірніше озеро України
Автор:
Христина ЗадиракаСеред мальовничих гірських пейзажів, у місці, де земля зустрічається з небом ховається Синє Око Карпат - Бребенескул. Це найвисокогірніше озеро України, розташоване на висоті 1801 метр над рівнем моря на одному зі схилів Чорногірського хребта. Воно кидає виклик усім поціновувачам походів та шукачам пригод. І не лише суворим кліматом та крижаною водою, а й доволі складними маршрутами.
Якщо після моєї розповіді ви вирішите дійти до озера Бребенескул і побачити його на власні очі, до вашої уваги кілька маршрутів різної тривалості та складності. Обирайте відповідно до свого рівня підготовки. Та спершу розкажу історію появи озера та легенди, які про нього розповідають.
Найвисокогірніше озеро України та його історія
Бребенескул лежить на дні льодовикового кару, у глибокій улоговині, що утворилася під дією льодовика між вершинами Гутин Томнатик і Бребенескул. Вік озера приблизно 10-15 тисяч років. Його довжина — 147 метрів, ширина — 67 метрів, а максимальна глибина сягає 3,2 метра. Береги стрімко здіймаються вгору, вкриті кам'яними осипами. Озеро живиться дощами та водою із підземних джерел. З озера бере початок однойменна річка, яка згодом вливається в Тису — водну артерію, що протікає через п'ять країн.
Мандрівники кажуть, що не варто надто вірити фото озера у сонячну погоду. Частими тут є вітри, бурі та низькі температури. Якщо на хребті холодно, то біля озера Бребенескул вдвічі холодніше.
У дохристиянські часи на березі озера було язичницьке капище. Стародавні слов’яни влаштовували тут релігійні обряди, зокрема жертвоприношення богам, серед яких був і Велес — покровитель худоби, музики й магії.
Легенди про озеро Бребенескул
Почнімо з назви. Є принаймні дві версії походження назви озера. За першою назва озера із румунської перекладається як “барвінок”. За іншою - назва походить від слова “бербениці”, що означає посудину із двома днищами для зберігання сиру.
Найвисокогірніше озеро Карпат овівають не лише холодні вітри, а й цікаві легенди. За однією з них, озеро наповнене молодильною водою, тож той, хто у ньому скупається під час місячної повні, назавжди збереже свою юність. За іншою, Велес, стародавній бог, досі живе в горах і стереже воду озера Бребенескул від осквернення. Тож кожен, хто поводиться з озером зневажливо, може отримати "відплату" у вигляді стихій — раптової бурі чи туману.
Тож купатися, чи ні - ваш вибір. Однак прошу, пам'ятайте, що такі унікальні місця потребують бережного ставлення: не порушуйте ландшафту, не смітіть, а все принесене, забирайте назад зі собою.
Природа навколо Бребенескула
Природа навколо Бребенескула вражає. Найвисокогірніше озеро України розташоване у глибокій улоговині, оточеній скелястими виступами та альпійськими луками. Навесні та влітку навколо розцвітають едельвейси, рододендрони та гірські трави. Восени місцевість забарвлюється у буро-золоті відтінки, а взимку все довкола завмирає під товстим шаром снігу. Тут нема дерев, а найпоширенішим чагарником є сосна гірська або стелюх. Через те, що це єдина древовидна рослина тут, деякі мандрівники бездумно знищують її для багать. Зараз сосна гірська в Карпатах перебуває під загрозою знищення. Тож, вирушаючи до озера, подбайте про те, щоб мати зі собою пальник та газові балони для підігріву води та приготування їжі.
Висота Бребенескула дещо обмежує різноманіття тваринного та рослинного світу. У озері не водиться риба, адже через висоту розташування воно щороку промерзає наскрізь, а лід тримається тут по 5–6 місяців. Таке суворе середовище мешкання обрали для себе тільки найвитриваліші істоти — мікроскопічні ракоподібні та земноводні, як-от тритони карпатські та жаби трав’яні, які нерестяться тут навесні. Також біля озера можна зустріти рідкісні види комах.
Людський вплив, на жаль, дедалі більше шкодить озеру: сміття, вирубування сосен для багать, купання — усе це порушує тендітну екосистему. Екологи наполягають: озеро потребує нашого бережного ставлення та охорони.
Найвисокогірніше озеро України: коли найкраще відвідати
Найкращий час для мандрівки до озера Бребенескул — з середини червня до початку вересня. У цей період сніг біля озера розтає, а погода дозволяє насолодитись краєвидами, відпочити біля водойми за комфортних температур та помилуватися цвітінням квітів та трав довкола. Але навіть влітку температура води рідко підіймається вище 12–15 градусів, а вечори біля озера можуть бути морозними.
Весна тут сувора: часто до травня навколо ще лежить сніг, а температура повітря може бути мінусовою. Восени, особливо у жовтні, погода стає нестабільною — дощі, тумани й навіть перший сніг. Що ж до зими, то загроза лавин тут є цілком реальною, а озеро впродовж холодної пори року часто вкрите товстим шаром снігу, тож ви його просто не побачите.
Як дістатися до Бребенескула?
Щоб помилуватися найвисокогірнішим озером України, потрібно докласти зусиль — адже автомобілем чи потягом до нього не дістатися. Спочатку треба доїхати до сіл, розташованих біля підніжжя Чорногірського хребта: Дземброні, Квасів, або Ворохти. А вже звідти вам доведеться вирушити в похід.
Популярні туристичні маршрути на озеро Бребенескул
Далі до вашої уваги кілька маршрутів, що включають озеро Бребенескул. Зважте на бажану відправну точку та тривалість і плануйте мандрівку.
Маршрут із Квасів через полонину Менчул підійде для мандрівників із середнім рівнем підготовки. Вся дорога до озера та назад займе близько 7 годин. Сходження варто починати вдосвіта, щоб довше побути біля озера.
Маршрут із Дземброні через вершину Піп Іван — один із найкрасивіших, хоча і фізично складних. Його варто планувати на два дні із ночівлею на полонині Смотрич, хоча можна вкластися і в один день, якщо у вас добра фізична підготовка. Підйом на хребет триває 5–6 годин, після чого ще 2–3 години спуску до озера.
Маршрут від бази Заросляк у Ворохті через Говерлу та озеро Несамовите — тривалий, але мальовничий варіант для тих, хто хоче побачити кілька визначних точок за одну мандрівку.
Загалом, похід до Бребенескула — це випробування на витривалість, але й нагорода варта того - неймовірні пейзажі Чорногірського хребта та захованого між двох вершин озера! А ще, ви зможете присвоювати собі звання підкорювача найвисокогірнішого озера України.
Де можна зупинитися та відпочити біля Бребенескула?
Власне біля озера Бребенескул ви можете зупинитися лише з наметом або запланувати екстремальну ночівлю у спальнику. Проте, навіть влітку ночі тут бувають холодні. Тож якщо плануєте похід, раджу ніч до мандрівки та ніч опісля провести у комфортному будиночку серед карпатського лісу. Так ви зможете добре відпочити та відновитися. Якщо забронюєте будиночок зі сауною, то ваше тіло скаже вам “Дякую”.
Відбірні будиночки у селах, що є стартовими пунктами до Бребенескула, шукайте на українському майданчику для бронювання Hutshub. Платформа працює лише з перевіреними власниками, що сплачують податки і надають послуги найвищого рівня. Обирайте а-фрейм у Верховині, чи котедж зі сауною в Дземброні. Підкорюйте гори, наповнені силою й енергією.
Нехай похід до озера Бребенескул стане унікальним досвідом, який подарує вам неймовірні почуття та емоції.
Почитати ще:
Зелений туризм в Україні: що це таке?
Автор:
Христина ЗадиракаЗаповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному
Автор:
Христина ЗадиракаЗаповідник та озеро Синевир: що подивитися туристу
Автор:
Христина Задирака