Водоспади Карпат, які варто відвідати кожному
Автор:
Христина ЗадиракаСтрімкі потоки води зриваються у низ, здіймаючи шум і хмари бризок довкола. Водоспади пробивають собі шлях між скель і смерекових лісів, зачаровують мандрівників неймовірною красою і медитативним шелестом. Тут їх звуть водограями чи гуками. Подорож до водоспадів у Карпатах — це чудова ідея для тих, хто прагне відпочити серед природи, вирушити у похід, щоб потім на власні очі побачити неймовірне творіння природи та відчути силу гірських потоків.
Якщо ви бували в Карпатах, то певно бачили котрийсь із найпопулярніших Карпатських водоспадів. Наприклад Кам'янку чи Пробій. Проте насправді в Карпатах набагато більше водоспадів. Деякі з них легко доступні, інші — сховані в глибині лісів, і щоб дістатися до них, доведеться добряче попітніти. Однак видовище завжди варте зусиль, адже кожен водоспад унікальний своїм виглядом та характером.
Далі розповім про найвідоміші та найкрасивіші водоспади Карпат, які неодмінно варто побачити. І ви зможете відвідати котрийсь із них під час наступної мандрівки у гори.
Найкрасивіші водоспади Карпат
Водоспад Кам'янка
Почну певно з найпопулярнішого водоспаду Карпат, про який уже згадувала вище. Водоспад Кам'янка розташований у Сколівських Бескидах на Львівщині, між селами Дубина та Кам'янка. Цей мальовничий водограй розташований на висоті 550 метрів над рівнем моря і є частиною однойменного заповідника. Вода зривається з висоти 7 метрів, утворюючи каскад з кількома струменями, що розбиваються об каміння. Неподалік Кам'янки розташоване озеро Журавлине, або “Мертве”, яке вабить туристів неймовірною атмосферою та містичними легендами.
Дістатися до водоспаду легко — від залізничної станції Сколе 10 км асфальтованою дорогою. Автівкою можна під'їхати практично впритул до цієї пам'ятки природи. На території довкола Кам'янки є облаштовані місця для відпочинку, діють кілька точок із вуличною їжею, сувенірний ринок та лазанка для дітей. Мандрівники проводять час, засмагаючи на пласких валунах біля основи водограю. Окремі відчайдухи охолоджуються під потужними струменями води.
Кам'янка — чудове місце для сімейного вікенду чи прогулянки серед природи Сколівських Бескидів. Якщо поєднати поїздку у Карпати до водоспаду із походом до Журавлиного озера і пікніком виходить повноцінна мандрівка вихідного дня.
Водоспад Пробій
Пробій, відомий також як Яремчанський водоспад, розташований у самому серці Карпат — місті Яремче. Це один із найповноводніших водоспадів у Карпатах, де вода річки Прут зривається з восьмиметрової висоти із потужним гуркотом. Над водоспадом розташований пішохідний міст, з якого можна помилуватися стрімким потоком річки та гірським каньйоном.
До Пробою легко дістатися на авто чи пішки, адже він розташований на виїзд з Яремча, впритул до траси на Буковель. Чимало подорожніх які їдуть на відпочинок у Буковель зупиняються тут, щоб перевести подих, насолодитися прохолодою і красою природи. Поряд із Пробоєм розклався другий сувенірний ринок у Яремчі та затишний ресторан. Також від водоспаду стартує промаркований хайкінговий маршрут на хребет Явірник.
Водоспад Шипіт
Наступним у нашому списку найпопулярніших водоспадів Карпат є легендарний водоспад Шипіт, розташований на схилах Боржавського хребта в Закарпатській області. Його вносять до одного із семи природних чудес України. Його вода спадає каскадами з висоти понад 14 метрів, і створює незабутнє видовище в будь-яку пору року. Найбільше Шипіт вражає навесні, коли тануть сніги, або після дощів.
Саме галявина над водоспадом продовж кількох десятиліть була прихистком для українських неформалів. Деякі з них жили тут у наметах впродовж усього літа. Територія біля підніжжя водоспаду загороджена, тут діє сувенірний ринок, ятки з їжею з мангала та альтанки для відпочинку.
Водоспад розташований за 6 км від села Пилипець, відомого гірськолижного курорту. Вже у Пилипці є вдоста розваг для активного відпочинку: катання на екскурсійному витязі, квадроциклах, велосипедні маршрути та прогулянки горами. Йдучи до Шипоту обов'язково скуштуйте каву у джезві, приготовану на розпеченому піску. Цю суміш насичених ароматів кави і спецій створюють за вашим запитом. Вона чудово доповнює повноту відчуттів красою й смаками. Шипіт — це місце, яке зачаровує своєю красою і силою.
Гуркало
Гуркало — це невеликий, але мальовничий водоспад у Сколівських Бескидах, розташований неподалік села Корчин на ріці Велика Річка. Висота падіння води складає 5 метрів. Потік ділиться на два рукави, які з'єднуються внизу. Його родзинкою є кругла водойма діаметром до 10 метрів, що утворилася біля його підніжжя. Хоча вона неглибока, тут приємно помочити ноги посеред спекотного дня. Поблизу Гуркала зупиняються на відпочинок з наметами. Особливо казково Гуркало виглядає після дощів, коли набирає сили.
Дістатися Гуркала можна лише пішки. Автівку доведеться залишити на паркувальному майданчику за кількадесят метрів від водоспаду (це за умови, що ви зможете сюди дістатися дорогою, яка зазвичай сильно розбита). Маршрут проходить через густий ліс, спускаючись до водоспаду, що робить подорож ще більш захопливою.
Манявський водоспад
Манявський водоспад — один із найвищих водоспадів Карпат, розташований у Ґорґанах на річці Манявка. Його висота сягає 20 метрів. Підніжжя водоспаду прикрашає мальовниче озерце, далі річка тече між стін каньйону. За легендою, вода тут має молодильні властивості. Колись неподалік розташовувалось язичницьке капище.
До водоспаду можна дістатися через село Манява, яке відоме ще й своїм монастирем-скитом XVII століття. Місцина біля водоспаду ідеально підходить для пікніків і відпочинку на природі. Його краса захоплює в будь-яку пору року, особливо влітку, коли все довкола потопає у зелені.
Сріблясті водоспади Карпат
Сріблясті водоспади, які ще називають Шешорськими, розташовані в селі Шешори на ріці Пістинька. Це каскад водоспадів у місці, де річка перетинає скельну товщу. Найгучнішими серед водоспадів є Великий Гук і Малий Гук. Особливо мальовничими Сріблясті водоспади стають взимку, коли на скелях й каменях довкола потоку наростають дивакуваті льодові фігури, що сяють сріблом, відбиваючи промені сонця.
Це місце чудово підходить для тих, хто прагне усамітнення і тиші. Дорога до водоспаду легка і підходить навіть для сімей із маленькими дітьми. Обов'язково відвідайте водоспади, коли відпочиватимете у Шешорах, селі, що є одним з осередків гуцульської культури.
Женецький Гук
Певно наймолодший водоспад в Карпатах, Женецький Гук розташований в Івано-Франківській області, між горами Явірник та Хом’як. Він утворився, коли внаслідок повені на ріці Женець у повоєнні роки минулого століття, вона змінила своє русло. Назва “Гук” пов’язана з характерним гуркотом, який чути здалеку.
Маршрут до водоспаду починається від зупинки біля села Микуличин на трасі Микуличин-Ворохта або від Женецького лісництва і триває близько години пішки. Навколо — мальовнича природа Карпат, неподалік розташована резиденція колишнього президента України. Женецький Гук — це місце, яке дарує спокій і надихає.
Ялинський водоспад
Водоспад Ялинський - неймовірний однокаскадний водоспад Закарпаття заввишки 26 м, розташований неподалік від села Ділове. Інша його назва “Ковгать”. Це найвищий однокаскадний водоспад Карпат. Він розташований в прикордонній зоні, тому щоб його побачити, потрібно оформити спеціальний дозвіл.
Дорога до Ялинського водоспаду непроста — зі села Ділове вона триває близько двох годин пішки через густий ліс і круті схили. Проте краєвиди, які відкриваються на шляху, варті зусиль. Найкращий час для відвідування — весна, коли водоспад найбільш повноводний, або зима, коли його води намерзають на скелю химерними фігурами.
Можете поєднати оглядини Ялинського водоспаду із походом на гору Піп Іван Мармароський, маршрут куди проходить неподалік.
Водоспад Скакало
Один із найцікавіших водоспадів Закарпаття - Скакало – розташований в урочищі Нижнє Грабовище на ріці Синавка. Це справжня знахідка для тих, хто прагне спокою та гармонії з природою. Він розташований неподалік селища Чинадієво, в оточенні густих лісів. Його загальна висота складає всього 4 метри, однак це не заважає йому бути популярним серед туристів.
Особливістю Скакала є його походження. Водоспад утворився на місці виходу вулканічних порід, які створюють цікаву структуру його каскадів. Вода стрибає із виступу на виступ - звідси й назва. Туристи можуть легко дістатися до водоспаду пішки: від санаторію «Водограй» до нього веде маркована стежка, протяжністю близько 500 метрів. Чудовий маршрут для сімейних прогулянок.
Не забудьте прихопити зі собою смаколики, щоб влаштувати біля водоспаду пікнік. Адже тут облаштовані місця для відпочинку. За 4 кілометри від Скакала височіє Чинадіївський замок, також відомий під назвою “Сент-Міклош”, відвідини якого раджу додати до своєї мандрівки.
Водоспад Кудринець
Мальовничий водоспад Кудринець розташований на однойменному потічку у гірському масиві Ґорґани, неподалік села Буковець. Цей водоспад зачаровує своїм виглядом: уявіть собі довгі крихітні східці, якими невпинно збігає вода, кучерявлячись, наче довге хвилясте волосся. Своєю будовою Кудринецький водоспад завдячує нашаруванням флішового типу Це одна з найменш досліджених перлин Карпат, яка щороку привертає увагу дедалі більшої кількості туристів.
Спокійна, медитативна атмосфера, мальовничі краєвиди та порівняно легкий доступ роблять це місце ідеальне для фотосесій та відпочинку на природі. Дістатися до водоспаду можна пішки від найближчого села Зелене. Водоспад Кудринець – це справжній куточок спокою та гармонії серед дикої природи Карпат.
Дземброньські водоспади
Дземброньські водоспади – це справжній витвір природи, розташований на потічку Мунчель поблизу високогірного села Дземброня. Це каскади 10-20 чарівних водоспадів висотою кількох метрів до понад 10. Особливо популярною ця пам'ятка природи є серед тих, хто прямує до Чорногірського хребта або вершини Піп Іван. Цей маршрут приваблює досвідчених мандрівників, які хочуть перевірити свою витривалість і відчути себе частиною дикої природи.
Дземброньські водоспади часто називають «живими» через їхню динамічність і гуркіт. Вони наповнюють спокоєм та енергією, що робить їх обов’язковим пунктом у маршрутах щирих поціновувачів Карпат.
Щоб дістатися до Дземборських водоспадів, вирушайте зі села Дземброня у напрямку гори Смотрич. Вам доведеться пройти близько 5 кілометрів. Врахуйте, що маршрут не з легких. Доведеться набирати висоту. Тож подбайте про правильне взуття та одяг. Втім краєвид Дзембронських водоспадів - це точно те, що варто побачити на власні очі.
Водоспади у Карпатах: Крапельний і Бухтівецький
Крапельковий водоспад розташований на річці Бухтівець, поблизу села Букове Івано-Франківської області. Його висота становить близько 10 метрів. Цей водоспад отримав свою назву через те, що у посушливу погоду вода не спадає суцільним потоком, а крапає, наче дощ, стікаючи скелею.
До водоспаду легко дістатися – маршрут підходить для туристів із будь-яким рівнем підготовки. Особливістю Крапельного є можливість сховатися за його потоком, зайшовши під скельний виступ.
За якихось 50 м від Крапельного, нижче за течією, розташований Бухтівецький водоспад. Не плутайте його із Бухтівецьким верхнім - невеликим водоспадиком на 200 м вище. Висота Бухтівецького водоспаду близько 8 метрів. Він відомий краєвидами неймовірної краси, що його оточують.
Відвідини Крапельникового і Бухтівецького водоспадів у Карпатах чудово підходять для велосипедної мандрівки чи сімейної подорожі. Сюди легко дістатися на авто, щоправда, дорога може бути розбитою. Це місце ідеально підходить для фотосесій та сімейного відпочинку.
Лужківський водоспад
Лужківський водоспад в Карпатах, також відомий як Великий Рожинський, є одним із найвищих водоспадів Гуцульщини – його висота перевищує 14 метрів. Він розташований у Косівському районі, неподалік села Великий Рожин, і схований серед густого лісу та кам’яних схилів.Потоки кришталевої води залишаються прохолодними в найбільшу спеку, зачаровують і розслабляють. А озерце біля підніжжя водоспаду є чудовим місцем для купання.
Особливістю Лужківського водоспаду є його «голос» – сильний шум води, що падає, створює атмосферу спокою і гармонії. Це місце – справжня знахідка для тих, хто хоче відчути всю силу карпатської природи. Територія біля водоспаду облаштована місцями для відпочинку, що робить її ідеальним місцем для пікніків або спокійного споглядання природи.
Вирушайте до Лужківського водоспаду зі села Великий Рожин. Це досить легкий і приємний маршрут. Також ви можете дістатися до Лужківського водоспаду на велосипеді. Стартовою точкою цього туристичного маршруту може бути Косів.
Говерлянський водоспад
Говерлянський, або Прутський водоспад, є одним із найвищих каскадних водоспадів Карпат. Розташований у Чорногорському масиві, неподалік від вершини Говерли, він є окрасою природи Івано-Франківщини. Водоспад утворює шість каскадів, найбільший із яких сягає 12 метрів, а загальна висота падіння води становить 80 метрів.
Ця природна пам’ятка виникла на льодовиковому карі, де бере початок річка Прут, між схилами Говерли та Брескула. Велична краса водоспад приваблює туристів у будь-яку пору року.
Говерлянський водоспад оповитий легендами, що розповідають про кохання Прута і Говерли. Це місце дарує відчуття гармонії, вражає потужним потоком води та мальовничими краєвидами гір довкола.
Від бази «Заросляк» до водоспаду веде мальовнича стежка завдовжки 2,3 км, яку можна здолати за 30–40 хвилин.
Мандрівку до Говерлянського водоспаду можна поєднати з підйомом на Говерлу, та оглядинами високогірного озера Несамовите
Воєводин
Водоспад Воєводин або Шипот – це справжній скарб, схований у глибині лісів Закарпаття за 12 кілометрів від села Тур’я Поляна на території орнітологічного заказника Соколові Скелі. Він є одним із найвищих водоспадів регіону, із загальною висотою близько 24 метрів. Його вода спадає униз двома потоками, один з яких є значно ширшим, і кількома каскадами. Дослідники мають кілька версій, щодо історії його назви, більшість схиляються, що назва походить від словосполучення “Вой води”. Адже гуркіт водоспаду долинає на великі відстані.
Особливістю Воєводина є його віддаленість. Щоб дістатися до водоспаду, доведеться пройти кілька кілометрів пішки через густий ліс та гори. Завдяки його люблять поціновувачів дикої природи, спостереження за птахами та медитативного спокою.
Воєводин – це місце, де можна не лише насолодитися красою водоспаду, але й зарядитися енергією та силою природи. Перетворіть мандрівку до Воєводина на справжню пригоду, яка залишиться у пам’яті назавжди.
Відпочивайте біля водоспадів у Карпатах безпечно
Свої мандрівки до водоспадів Карпат радимо планувати на кінець весни - початок літа. У цей час вони напоєні талою водою і найбільш повноводні.
Під час походу пам'ятайте про правила безпеки. Ніколи не стійте над урвищем, звідки вода падає додолу: мокрі камені дуже слизькі, навіть ті, що виглядають надійно, можуть раптово обірватися. Не вживайте біля водоспаду алкоголь: ця місцина приховує підвищені ризики для вашого життя і здоров'я, тож вам знадобиться вся ваша увага. Не купайтеся у водоспаді, якщо він надто повноводний: крижана вода може спричинити судоми м'язів, а потужний потік збити вас з ніг. Завжди краще відвідувати водоспади в Карпатах з компанією, адже так і веселіше і безпечніше.
Наповнюйтеся силою й енергією біля карпатських водоспадів. Це неймовірні пам'ятки природи, що мають свій характер і особливу атмосферу. Складайте власні маршрути, відкривайте нові цікаві місця і насолоджуйтеся унікальною красою водоспадів українських Карпат!
Почитати ще:
Цікаві місця Тернопільщини: куди поїхати, що подивитись
Автор:
Христина ЗадиракаЦікаві місця Львівщини, які варто відвідати кожному
Автор:
Христина ЗадиракаЩо подивитись в Яремче: цікаві та визначні місця
Автор:
Христина Задирака