Що подивитись в Яблуниці: цікаві місця куди варто піти
Автор:
Христина ЗадиракаНа Івано-Франківщині у долині між величних карпатських верхів лежить Яблуниця, тихе й затишне село відоме найвищим в Україні автомобільним перевалом. Заховане серед гір воно вражає неймовірною природою і спокоєм. Якщо ви плануєте відпочинок в Яблуниці, то знайте, що усі розваги найбільших курортів Карпат будуть на відстані пів години їзди від вас: звідси рукою сягнути до таких відомих курортів як Буковель, Драгобрат та Верховина.
У Яблуниці є багато цікавих місць, де можна відпочити та розважитися. Насолоджуйтеся панорамами із Яблуницького перевалу, чи неймовірними краєвидами з вершин Хом’яка чи Синяка або вируште в похід на Говерлу. Якщо не знаєте, що подивитись у Яблуниці, тримайте добірку місць, які точно варто відвідати.
Що подивитися у Яблуниці: гори Хомяк та Синяк
Що з цікавого у Яблуниці влітку?! Почнімо з походів. Із Яблуниці стартують маршрути на вершини Хомяк та Синяк. Обидві гори належать до хребта Ґорґани й вважаються порівняно легкими для підйому. Першою на маршруті є гора Хом’як (1542 м). Кажуть, її так назвали, бо обрисами нагадує спину хом’яка. Вершина ця конусоподібна. Її нижня частина вкрита густим смерековим та буковим лісом. Час від часу трапляються зарослі малинником галявини. Однак вершина гори лиса, вкрита характерним ґорґанським розсипом каменю.
З вершини Хом’яка відкривається чудовий краєвид на Чорногору, Петрос, Говерлу та навіть на Буковель. Це особливо популярний маршрут для сімей з дітьми — похід займає близько 2–3 годин, а на горі встановлений хрест та облаштовано місце для відпочинку. Із Хом’яка можна продовжувати похід на Синяк (1665 м) або ж звернути на полонину Хом’яків.
Маршрут на Синяк трохи складніший, але не менш захопливий. Його скельні розсипи, тиша, простір — ідеальне місце для любителів усамітнення. Обидві вершини пов’язані з легендами: кажуть, це місця, де земля “дихає” і відчувається дух прадавніх Карпат.
Що подивитись в Яблуниці: стежка Довбуша
Куди піти в Яблуниці та її околицях, якщо у вас діти? Цікавим і посильним маршрутом для малечі буде Стежка Довбуша в урочищі Дрібка у Яремчі. Впродовж всього цього маршруту вас супроводжуватимуть легенди про славнозвісного Олексу Довбуша, вказівники з цікавою інформацією та природа неймовірної краси. Стежка пролягає через хвойні та мішані ліси, веде до величезних кам’яних брил, утворених мільйони років тому. За переказами, саме в цих скелях ховалися опришки.
Маршрут особливо приємний у літню спеку, адже більша частина стежки лежить у пів тіні лісу. Окрім того, стежка добре облаштована, тож підійде навіть для прогулянок із малими дітьми й літніми людьми.
Цікаві місця Яблуниці: Церква Успіння Пресвятої Богородиці
Якщо вам цікавить дерев'яна архітектура карпатського краю, вам є що подивитись в Яблуниці. У самому серці села височіє Успіння Пресвятої Діви Марії. Храм був збудований на місці попередньої церкви у 1895 році. Його прості, але гармонійні архітектурні лінії відображають кращі зразки гуцульського церковного зодчества. До 1929 року церква залишалася під патронатом Святого Іллі, однак від 1931 року отримала нове посвячення — в ім’я Успіння Пресвятої Діви Марії.
Окрасою святині є розписи бабинця, які у 1900 році виконав відомий український художник Модест Сосенко — один із перших представників модерного українського сакрального мистецтва. Храм зазнав пошкоджень у роки Першої світової війни, але вже у 1919 році був відновлений і пізніше, у 1927 році, знову розписаний.
Сьогодні церква Успіння Пресвятої Діви Марії належить до Коломийської єпархії УГКЦ і є пам’яткою архітектури місцевого значення. Вона відкрита для всіх.
Що подивитися в Яблуниці: Яблуницький перевал
До цікавих місць Яблуниці належить Яблуницький перевал (931 м над рівнем моря). Він розташований на Яблуницькому хребті на вододілі річок Прут і Чорна Тиса і є найвищим автомобільним перевалом у межах Українських Карпат, через який проходить траса з Івано-Франківська до Ужгорода.
З перевалу відкриваються панорамні краєвиди на Свидовецький та Чорногірський хребти — тут варто зупинитися хоча б на кілька хвилин, щоб помилуватися пейзажами. Також тут діє ярмарок виробів народних майстрів. Тож зможете обрати сувеніри для себе й рідних. Тут великий вибір виробів з вовни та дерева, кераміки й прикрас. А також місцевих смаколиків: карпатських чаїв, сушених грибів, наливок із диких ягід, сирів та меду. А ще на перевалі можна посмакувати гарячою кукурудзою або домашнім глінтвейном просто неба.
Колись перевал був прикордонним пунктом між Галичиною й Закарпаттям. Поруч із дорогою можна побачити старий кам’яний хрест, якому понад сто років. Це — німа згадка про численні історичні події, що відбувалися тут.
Куди піти в Яблуниці: природний заповідник “Ґорґани”
Що ще цікавого у Яблуниці?! Якщо мрієте потрапити у куточок зі справді неторканою та унікальною природою, то вирушайте у природний заповідник “Ґорґани”. Це одна з найменш освоєних, але водночас — одна з найвеличніших частин Українських Карпат. Потрапити сюди можна лише зі спеціальним дозволом чи організованою екскурсією. Тут під охороною перебувають природні місця проживання бурого ведмедя, вовка, рисі та інших диких тварин.
Заповідник охоплює частину Ґорґанського хребта, який легко впізнати за характерними розсипами каменю — ґорґанами. Заповідником прокладено маршрут, йдучи яким ви зможете побачити найцікавіші локації. Одне з улюблених місць туристів — гора Довбушанка (1754 м), яка мовчки панує над простором, оточена тишею й лісовим шелестом.
У Ґорґанах не побачиш великих груп туристів, натомість можна зустріти оленя, тетерука чи навіть ведмедя (хоча краще здалеку). Тут — простір для спостереження, гармонії з природою і пошуку внутрішнього спокою.
Куди піти в Яблуниці: гора Говерла
Під час відпочинку у Яблуниці варто піднятися на найвищу вершину України — Говерлу (2061 м). Найпопулярніший маршрут стартує біля бази Заросляк на околиці селища Ворохта. Підйом не з найлегших, однак тисячі туристів щороку долають його, аби подивитися на Карпати з найвищої точки, насолодитися неймовірними краєвидами на Чорногірський хребет.
На початку літа полонини Чорногори вкриті квітами й травами, гори довкола соковито зелені, від краси довкола перехоплює подих. Підйом на Говерлу — це не просто похід, а звершення, що має бодай раз у житті зробити кожен українець. Якщо після підкорення вершини у вас ще залишаться сили, рекомендую пройтися хребтом до озера Несамовитого, а тоді спуститися, оглянувши водоспад Говерлянський Гук.
Це лише кілька цікавих місць Яблуниці та її околицях. Як я вже писала, звідси недалеко до Буковелю чи Ворохти, тож якщо захочеться більше розваг та ресторанів, то ці курорти пропонують їх у надлишку. Обирайте те, що до смаку. І нехай ваша подорож до Яблуниці додасть сил і натхнення.
Почитати ще:
Зелений туризм в Україні: що це таке?
Автор:
Христина ЗадиракаЗаповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному
Автор:
Христина ЗадиракаЗаповідник та озеро Синевир: що подивитися туристу
Автор:
Христина Задирака