logologo

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному

Автор:

Христина Задирака
article-main-image

Українські Карпати — це унікальні букові праліси, високогірні озера, мальовничі водоспади та безкраї полонини. Тут водяться багато рідкісних тварин, ростуть червонокнижні рослини і є багато локацій з унікальними ландшафтами. Щоб уберегти цю красу від впливу людини, в регіоні створили кільканадцять національних природних парків та заповідників, які відіграють ключову роль у збереженні Карпат для майбутніх українців. Під час свого відпочинку у Карпатах ви зможете відвідати більшість з цих територій, адже вони відкриті для навчання та екологічного туризму. Сьогодні розкажу вам, які заповідники є в Карпатах, про те, як туди потрапити, та на що подивитися.

У цій подорожі на вас чекає багато відкриттів: від химерних скель і старовинних дерев’яних церков до унікальних карстових печер і букових пралісів — кожен об’єкт заповідного фонду Карпат вартий уваги. Тож вирушаймо в мандрівку десятьма найцікавішими заповідниками Карпат, які варто побачити на власні очі.

Карпатський біосферний заповідник

Якщо хочете побачити найбільші в Україні букові праліси, обійняти дерева, яким по пів тисячі років, побачити унікальні краєвиди, то вам у Карпатський біосферний заповідник. Він охоплює величезну територію — від рівнин Закарпаття до вершин Чорногірського хребта. Створений у 1968 році, цей заповідник Карпат увійшов до всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Його площа включає всі кліматичні пояси українських Карпат, а також безцінні букові праліси, які визнано спадщиною людства.

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному. Фото №1

Карпатський біосферний заповідник приваблює мандрівників не лише природою, а й науковими об’єктами, екологічними стежками, високогірними луками з едельвейсами, унікальними печерами й цікавими локаціями, на зразок справжнього географічного центру Європи. Тут можна зустріти бурого ведмедя, рись, беркута й побачити гірські краєвиди, які залишаються в пам’яті назавжди.

Що варто відвідати

Важко перелічити усі місця, які варто побачити у Карпатському біосферному заповіднику. Адже це величезні території із локаціями, до яких складно дістатися, та які залишаться в пам'яті на довго. Ось список основних пам'яток Карпатського біосферного заповідника:

  • гори Піп Іван Мармароський, Близниці;
  • високогірне озеро Бребенескул;
  • Долина нарцисів;
  • карстовий міст;
  • водоспад Труфанець;
  • екостежки;
  • Музей екології гір.

Природний заповідник “Горгани"

Відносно молодий заповідник Карпат “Горгани” створено щойно у 1996 році. Хоча перші спроби захистити ці території були здійснені ще у далекому 1935 році митрополитом Андреєм Шептицьким. Заповідник займає унікальну кам’янисту частину високогірних Карпат. Гори тут середньої висоти, але з великими перепадами. Вони характеризуються стрімкими прямими схилами, вкритими дрібним кам'яними розсипами, що є унікальними для України. На території Горган також є букові праліси, що перебувають під охороною ЮНЕСКО. На цій території під охороною перебувають місця проживання бурого ведмедя, вовка та рисі.

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному. Фото №2

Заповідник “Горгани" є зразком недоторканої природи Карпат. Тут розташований унікальний пралісовий масив сосни кедрової європейської, який не має аналогів у Європі. Назва “Горгани" походить від місцевого діалектного слова, що означає шурхіт від каміння, що котиться схилом. Кам’янисті розсипи на вершинах гір — типовий ландшафт цієї території. Через велику екологічну вразливість, масовий туризм у заповіднику заборонений. Відвідування можливе лише в наукових або освітніх цілях у супроводі працівників.

Що подивитися

Хоча щоб побачити цікавинки Горган потрібно отримати дозвіл, унікальні рельєфи та неймовірні краєвиди варті того. Ось що тут варто побачити:

  • науково-пізнавальна стежка Греготи Горган (зі супроводом);
  • стежка Довбушанські Горгани, що пролягає прилеглою до заповідника територією;
  • весняні цвітіння шафрану, білоцвіту й підсніжника.

Заповідники Карпат: Національний природний парк “Синевир”

Національний природний парк “Синевир" — один із найпопулярніших заповідників Карпат. Тут зовсім поруч можна оглянути кілька природних пам'яток та цікавих локацій. Серцем парку є озеро Синевир — найглибша високогірна водойма Карпат із мальовничим острівцем у центрі. Парк створено у 1989 році, щоб захистити екосистему навколо озера. Територія парку охоплює ліси, болота, гірські хребти, водоспади й місця мешкання рідкісних видів флори й фауни. Сюди варто приїхати навесні, щоб побачити, як квітне шафран. Також тут працюють центри реабілітації бурих ведмедів та хижих птахів, екопарк “Долина вовків”.

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному. Фото №3

Що відвідати у Синевирі

Синевир є одним з найпопулярніших заповідників в Карпатах. До більшості туристичних локацій легко доїхати, тож вони є частинами багатьох маршрутів. Ось список популярних місць, а вже вам вирішувати: відвідати їх самостійно чи долучитися до екскурсій. озеро Синевир; Реабілітаційний центр бурих ведмедів; болота Замшатка та Глуханя; маршрут “Лінія Арпада", музей “Старе село"; гора Стримба, гора Негровець.

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному. Фото №4

Галицький Національний природний парк Галицький національний парк розташований поблизу міста Галич в Івано-Франківській області. Парк був створений у 2004 році й охоплює унікальні території на межі Передкарпаття й Опілля. Його місія — збереження рідкісних лісів, боліт, річкових систем і місць гніздування птахів.

Попри відносно невелику площу, парк має цікаві туристичні об’єкти: Центр реабілітації диких тварин, Музей природи, кілька екологічних стежок та заказник “Скарбова гора” з унікальною степовою рослинністю і чудовим краєвидом на Бурштинське водосховище. Це місце чудово підходить для велосипедних прогулянок та денних екскурсійних маршрутів із пікніком.

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному. Фото №5

Що варто відвідати

У цьому заповіднику карпатських гір до більшості локацій легко дістатися автомобілем, тож він чудово підходить для відпочинку з дітьми. Ось список туристичних місць, які варто відвідати:

  • Центр реабілітації диких тварин;
  • музей “Природа землі Галицької";
  • заказник “Касова гора”;
  • екостежки;
  • село Крилос - давня столиця.

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному. Фото №6

Карпатські заповідники: Сколівські Бескиди

Сколівські Бескиди — це національний природний парк на Львівщині, що охоплює долини річок Стрий і Опір, а також гірські масиви Бескидів з унікальними ландшафтами та водними об’єктами. Поруч розташовані популярні курорти Східниця, Славське й Сколе.

У межах Сколівських Бескидів є багато цікавих туристичних локацій: кілька водоспадів, недобудована гідроелектростанція біля села Сопіт та утворене внаслідок її будівництва Карпатське море. Під час мандрівки Сколівськими Бескидами раджу відвідати Скелі Довбуша та наскельну фортецю Тустань.

Окрім неймовірно красивої природи, парк має потужний лікувальний потенціал — понад 30 мінеральних джерел, санаторії, бальнеологічні комплекси. Це одне з небагатьох місць в Україні, де можна поєднати відпочинок та оздоровлення.

Що подивитись у Сколівських Бескидах

Сколівські Бескиди - це край бойків, тож під час мандрівки раджу звертати увагу на чудові дерев'яні церкви та барвисті хатинки, а також скуштувати місцевих страв. ось список місць, які обов’язково побачити під час мандрівки Сколівськими Бескидами:

  • Кам’янецький водоспад;
  • Журавлине озеро;
  • гори Парашка та Тростян;
  • Скелі Довбуша;
  • джерела “Нафтуся";
  • санаторії Східниці.

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному. Фото №7

Національний природний парк “Гуцульщина"

Природний парк “Гуцульщина” займає частину Косівського району Івано-Франківської області. Він славиться буковими пралісами та кількома гірськими ріками. “Гуцульщина” ознайомить вас із прекрасною природою і культурною спадщиною регіону. Парк охоплює понад 32 тисячі гектарів і має різноманітний рельєф — від передгір’я до гірських хребтів із панорамними краєвидами. На території парку проживають олені, косулі та дикі кабани.

Ці заповідні території Карпат, окрім природних об’єктів, багаті на пам’ятки дерев’яної архітектури, гуцульські церкви, ремісничі майстерні і музеї. Це ідеальне місце для тих, хто хоче зануритися в автентичну культуру українських Карпат і стати носієм традиції, що зберігалися століттями.

Що подивитись

Відвідуючи Національний парк “Гуцульщина”, не забудьте поласувати місцевобринзою, банушем та грибною юшкою. Ось список локацій, які варто побачити під час перебування в “Гуцульщині”:

  • гора Михалкова й хребет Кострич;
  • гора Грегіт;
  • озеро Лебедине;
  • музей народного мистецтва та побуту в Косові;
  • дерев’яні церкви;
  • майстер-класи з різьблення й ткацтва;
  • Косівський базар.

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному. Фото №8

Карпатський національний природний парк

Карпатський національний природний парк розташований в Івано-Франківській області, в межах Чорногори та Горганів. Він охоплює понад 50 тисяч гектарів і саме в його межах розташовані найвищі гори українських Карпат, зокрема Говерла, Петрос, Піп Іван Чорногірський.

Цей заповідник Карпат славиться високогірними маршрутами. Тут ви можете піднятися на найвищу гору України - Говерлу. А ще є численні водоспади, озерами льодовикового походження й джерела мінеральної води. Тут водяться ведмеді, вовки, рисі, можна побачити беркута та чорного лелеку. У межах Карпатського національного природного парку добре розвинений зелений туризм, інфраструктура для піших походів та оздоровчого відпочинку, а ще тут росте славнозвісна червона рута або ж рододендрон східнокарпатський.

Що варто відвідати

Перебуваючи у Карпатському національному парку, важко відразу осягнути усі його масштаби. Тож зануртеся у атмосферу і постарайтеся піднятися на Говерлу. Ось список основних туристичних локацій:

  • гора Говерла;
  • гора Піп Іван Чорногірський з обсерваторією Білий Слон;
  • озера Несамовите, Марічейка;
  • віадуки Ворохти;
  • водоспад Пробій, хата-музей, музей Яремча;
  • еко-маршрути Чорногори.

Національний природний парк “Зачарований край”

Зачарований край належить до природоохоронних території Карпат, розташований в Іршавському районі Закарпатської області. Його територія - це хребет Великий Діл, частина вулканічної гряди. Невелика площа — всього 6 тисяч гектарів — не заважає парку бути надзвичайно цінним через наявність букових пралісів і унікальних скельних ландшафтів.

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному. Фото №9

Справжньою перлиною парку є урочище “Зачарована долина”, де гігантські скелі висотою до 100 метрів утворюють неймовірні природні скульптури. Є тут і Кам’яна смерека, і Тронний камінь, і загадкові руїни.

Також на території парку розташоване “Чорне багно” - найглибше торфове болото в Україні. На території парку живуть рись, кіт лісовий та бобер європейський, також ту можна побачити кількадесят рідкісних видів рослин.

Що подивитись

Серед заповідників в Карпатах Зачарований край вирізняється унікальними горами вулканічного походження, цікавими ландшафтами та пам'ятками природи. Під час походу природним парком раджу відвідати:

  • болото “Чорне багно”;
  • геологічний заказник “Зачарована долина”;
  • гора Бужора;
  • букові праліси;
  • урочища річки Боржава.

Заповідники в Карпатах: Свидовецький заповідний масив

Свидовецький масив Українських Карпат розташований на Закарпатті між ріками Тиса та Тесва. Частково він є частиною Карпатського біосферного заповідника. Особливістю рельєфу Свидовецьких гір є наявність карів - заглибин, утворених льодовиками, у яких тепер високогірні озера. Найвідоміші високогірні озера Свидовецького хребта - це Ворожеску, Герешаска та Апшинець. Масив славиться своїми полонинами із нескінченними розсипами афенів та стадами овечок.

Свидовецький масив відомий горами Близниці. Це дві вершини, що стоять поряд заввишки 1881 та 1872 метри. Вони подібні одна до одної виглядом та рослинністю. З вершин Близниці відкриваються чудові краєвиди на найпопулярніші гори Карпат: Говерлу, Петрос, Синяк тощо. Це одна з найменш порушених екосистем регіону, яка перебуває під загрозою через можливе будівництво вітрових електростанцій.

Заповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному. Фото №10

Що відвідати

Неймовірна природа Свидовця точно западе вам у душу. Хоча список локацій невеликий, пам'ятайте що у Свидовці принаймні 9 високогірних озер і багато вершин, які вразять панорамними краєвидами. Ось список популярних локацій:

  • озера Апшинець, Ворожеску;
  • гори Велика Близниця, Жандарми, Догяска;
  • панорамні маршрути на хребтах Свидовця.

Природoхоронні території Карпат: Мармароський заповідний масив

Мармароський масив розташований на південному сході Закарпаття, поблизу кордону з Румунією. Це дика та важкодоступна частина Карпат, де збереглися унікальні елементи альпійської природи і давніх пралісів. Місцевість відома як “Гуцульські Альпи” завдяки химерним формам гірських вершин.

У масиві розташовані вершини Піп Іван Мармароський, Жербан й інші піки. Доступ до території обмежений і можливий лише за спецдозволами прикордонників, оскільки частина маршруту проходить уздовж держкордону.

Що цікавого побачити

Попри відносну важкодоступність цієї заповідної території Карпат, Мармароси манять унікальною природою й краєвидами. Для вас перелік туристичних місць, які варто оглянути в Мармароському заповідному масиві:

  • гора Піп Іван Мармароський;
  • альпійські луки та рідкісна флора;
  • гірські струмки й полонини;
  • букові праліси та мармурові скелі.

Мандруючи заповідниками Карпат, ви не лише побачите казкові пейзажі, рідкісні рослини й диких тварин, але й відчуєте справжню єдність з природою. Це ідеальна можливість відпочити від шуму міст та відновитися від стресу. Від озера Синевир до пралісів Мармаросів — Карпати запрошують кожного віднайти свій шлях до гармонії зі собою.

Почитати ще:

article-main-image

Зелений туризм в Україні: що це таке?

article-main-image

Заповідник та озеро Синевир: що подивитися туристу

article-main-image

Замки Закарпаття які варто відвідати кожному


Будинки у Східниці

Будинки в Карпатах

Будиночки у Львівській області

Будиночки у Мигове

Будиночки у Сколе

Будиночки в Славську

Будиночки у Верховині

Будиночки в Буковелі

Будиночки в Івано-Франківській області

Будиночки в Київській області

Будиночки в Пилипці

Будиночки в Татарові

Будиночки в Яблуниці

Будиночки в Яремче

Будиночки в Ясіні

Будиночки в Закарпатті

Будиночки та котеджі з каміном в Карпатах

Відпочинок з чаном у Гребеневі

Чани у Краснику

Чани у Львівській області

Чани в Східниці

Чани у Верхнє Синьовидне

Чани у Вінницькій області

Чани у Ворохті

Чани в Буковелі

Чани в Івано-Франківській області

Чани в Хмельницькій області

Чани в Київській області

Чани в Пилипці

Чани в Татарові

Чани в Тернопільській області

Чани в Яблуниці

Чани в Ясіні

Котеджі у Гребеневі

Котеджі у Косові

Котеджі у Мигове

Котеджі в Східниці

Котеджі у Сколе

Котеджі у Славську

Котеджі у Тухлі

Будиночки і котеджі у Верхнє Синьовидне

Котеджі у Верховині

Будиночки і котеджі у Волосянці

Котеджі в Буковелі

Котеджі в Івано-Франківській області

Котеджі в Карпатах

Будиночки та котеджі в Краснику

Котеджі в Київській області

Котеджі в Микуличині

Котеджі в Орявчику

Котеджі в Поляниці

Котеджі в Пилипці

Котеджі в Татарові

Котеджі у Ворохті

Котеджі в Яблуниці

Котеджі в Яремче

Котеджі в Ясіні

Котеджі в Закарпатті

Купольні готелі у Львівській області

Купольні готелі у Ворохті

Купольні готелі в Карпатах

Купольні готелі в Київській області

Літній відпочинок в Карпатах

Недорогий відпочинок в Карпатах

Новий рік в Карпатах

Проживання в Карпатах з тваринами

Приватний сектор в Славську

Садиби у Верховині

Приватний сектор у Ворохті

Приватний сектор в Буковелі

Приватний сектор в Карпатах

Приватний сектор в Микуличині

Приватний сектор в Яремче

Шале у Львівській області

Шале в Східниці

Шале у Славську

Шале у Верховині

Шале в Буковелі

Шале в Чернівецькій області

Шале в Івано-Франківській області

Шале в Карпатах

Шале в Київській області

Шале в Микуличині

Шале в Поляниці

Шале у Пилипці

Шале в Татарові

Шале в Яблуниці

Шале в Яремче

Шале в Закарпатті

Сімейний відпочинок на Закарпатті

Сімейний відпочинок у Львівській області

Сімейний відпочинок у Славську

Сімейний відпочинок у Вінницькій області

Сімейний відпочинок в Буковелі

Сімейний відпочинок в Івано-Франківській області

Сімейний відпочинок в Карпатах

Сімейний відпочинок в Східниці

Сімейний відпочинок в Татарові

Сімейний відпочинок в Київській області

Відпочинок в Закарпатті

Відпочинок у Дземброні

Відпочинок у Кам'янці

Відпочинок в Хмельницькій області

Відпочинок у Косові

Відпочинок з басейном у Косові

Відпочинок в Краснику

Відпочинок у Криворівні

Відпочинок у Львівській області

Відпочинок у Мигове

Відпочинок в Мигово з басейном

Відпочинок з басейном в Орявчику

Відпочинок з басейном в Поляниці

Відпочинок у Східниці

Відпочинок у Сколе

Відпочинок в Славську з басейном

Відпочинок у Толокуні

Відпочинок з басейном у Тухлі

Відпочинок у Верхнє Синьовидне

Відпочинок у Верховині

Відпочинок з басейном у Верховині

Відпочинок у Волосянці

Відпочинок в Ворохті з басейном

Відпочинок у Ворохті з дітьми

Відпочинок у Вишці (Красія)

Відпочинок у Зеленій

Відпочинок у Жденієво

Відпочинок в Берегометі

Відпочинок в Буковелі

Відпочинок з басейном в Буковелі

Відпочинок в Чернівецькій області

Відпочинок у Гребеневі

Відпочинок в Ільцях

Відпочинок в Івано-Франківській області

Відпочинок в Ізках

Відпочинок в Карпатах

Відпочинок в Карпатах біля річки

Відпочинок в Карпатах на двох

Відпочинок в Карпатах з басейном

Відпочинок в Карпатах з чаном

Відпочинок в Коростеві

Відпочинок у Красові

Відпочинок в Кривопіллі

Відпочинок в Київській області

Відпочинок в Київській області з басейном

Відпочинок в Микуличині

Відпочинок в Орявчику

Відпочинок в Поляниці

Відпочинок в Пилипці

Відпочинок в Славську

Відпочинок в Татарові

Відпочинок в Тернопільській області

Відпочинок в Тухлі

Відпочинок у Вінницькій області

Відпочинок в Ворохті

Відпочинок в Яблуниці

Відпочинок з басейном в Яблуниці

Відпочинок в Яремче

Відпочинок в Яремче з басейном

Відпочинок в Ясіні

Відпочинок в Закарпатті з басейном

Відпочинок в Закарпатті з чаном

Відпочинок у Львівській області з басейном

Відпочинок з басейном в Івано-Франківській області

Відпочинок з басейном у Микуличині

Відпочинок в Татарові з басейном

Відпочинок з басейном в Тернопільській області

Відпочинок з басейном в Краснику

Житло з чаном у Славську

Житло з чаном у Верховині

Відпочинок з чаном в Яремче

Житло з чаном в Микуличині

Зимовий відпочинок в Закарпатті

Зимовий відпочинок у Львівській області

Зимовий відпочинок в Буковелі

Зимовий відпочинок в Карпатах