Озера в Карпатах, які варто відвідати кожному мандрівнику
Автор:
Христина Задирака“Карпати - та де ж тут озера?” - запитаєте ви. І в дечому матимете рацію, більшість озер у Карпатах високогірні, щоб дістатися до них, потрібно докласти зусиль. А втім, усі зусилля варті результату: того тремтливого відчуття, коли з хребта бачиш схожу на люстерко водойму, у якій відбиваються небо, хмари та гори. Ці прекрасні картини є вашою винагородою, вони залишаться з вами назавжди. Справжні мандрівники готові долати непрості підйоми, продиратися крізь хащі, йти хребтами, щоб дістатися до справжнього високогірного озера і додати ще одну водойму до списку відвіданих ними озер у Карпатах. Не всі озера в Карпатах розташовані високо в горах, до деяких можна дістатися транспортом чи під час нескладної прогулянки. Ці озера ми теж згадаємо. Далі про найвідоміші гірські озера Карпат, чим вони особливі, та як до кожного з них дістатися.
Синевир — найбільш відвідуване озеро в Карпатах
Розташоване на висоті тисячі метрів над рівнем моря в Закарпатті, озеро Синевир, є найбільшим високогірним озером в Карпатах. Його кришталево чиста вода часто набуває насичено синього кольору, тож інша назва цього озера - Морське Око. Посеред озера є острівець, що нагадує зіницю, до нього можна дістатися на човні. Глибина Синевиру - понад двадцять метрів. Воно утворилося внаслідок зсуву гірських порід у післяльодовиковий період. Вода в озері завжди холодна. Тут заборонено купатися. Мандрівка до Синевиру - один із найпопулярніших екскурсійних маршрутів. Туристів приваблюють неймовірні краєвиди озера, гір та лісу, що залишаться з ними на довго. Існує чимало легенд про озеро Синевир. Одна з них розповідає про кохання дочки князя Синь та звичайного пастуха Вира. Попри заборону батька, дівчина продовжувала бачитися з легінем, тоді батько наказав убити юнака. Дізнавшись про загибель коханого, Синь обійняла камінь і почала плакати. Вона плакала так довго, що з її сліз утворилося глибоченне озеро. У пам’ять про Синь та Вира на березі озера встановлено дві різьблені дерев’яні скульптури, щоб усі відвідувачі пам'ятали про кохання, що сильніше за смерть. Тож як доїхати до озера Синевир? Воно розташоване у Міжгірському районі біля села Синевирська Поляна у Закарпатській області. Ви можете дістатися сюди, скориставшись автобусом із Воловця. До Воловця зручно їхати потягом.
Озера українських Карпат: Бребенескул
Бребенескул — найвисокогірніше озеро в Карпатах і всій Україні, розташоване на висоті 1801 метр над рівнем моря. З румунської “Бребенескул” означає “барвінок”. Ця назва дуже личить озеру, що наче листочок притулилося до двох гір Чорногірського хребта: Гутин Томнака та Бребенескулу. Дехто каже, що своєю формою озеро нагадує слід велетня, а інші - око. Оскільки вода у ньому смарагдово-зелена, то по-іншому його називають Синім оком Карпат. Бребенескул утворилося на дні льодовикового кару і віднедавна має природоохоронний статус. Тож маємо надію, що озеро у його первозданній красі зможуть побачити прийдешні покоління. Загальна площа Бребенескулу становить близько половини гектара. У літній період вода в озері прогрівається до 10-15 градусів Цельсію. Околиці озера є популярним місцем для кемпінгу: мандрівникам, що довго йдуть, щоб дістатися до водойми, хочеться помилуватися нею трохи довше. Озеро Бребенескул розташоване в Рахівському районі Закарпаття. Щоб дістатися до нього, доведеться вирушити у справжній похід. Є кілька маршрутів. Найпопулярніші стартують зі села Дземброня та села Кваси. До Дземброні можна доїхати автобусом з Верховини, до Квасів можна дістатися потягом.
Мертве (Журавлине) озеро
Мертве або Журавлинне озеро розташоване в Національному природному парку «Сколівські Бескиди». Це озеро має темну, майже чорну воду і характерну овальну форму. Журавлинне озеро - одне з небагатьох гірських озер в Карпатах, до якого можна дістатися навіть з малими дітьми. Воно розташоване на горі неподалік водоспаду Кам'янка. До озера веде облаштована стежка, подекуди зі східцями та дерев'яними містками. Ви зможете помилуватися озером, стоячи на спеціальній платформі. Озеро має унікальну екосистему: у його водах немає вищих живих організмів через високу концентрацію сірководню. Навколо озера ростуть осики та болотяна журавлина, створюючи неповторний ландшафт. Мертве озеро часто є об'єктом досліджень екологів, оскільки його природні умови не мають аналогів в Україні. Щоб потрапити до Мертвого озера, мандрівникам потрібно пройти пішки вісім з половиною кілометрів від села Сколе, до якого можна доїхати потягом. Власним транспортом можна під'їхати до самого початку маршруту.
Мальовничі озера Карпат: озеро Несамовите
Озеро Несамовите розташоване в льодовиковій впадині біля підніжжя гори Туркул. Розташоване на висоті 1750 метрів над рівнем моря воно займає друге місце у рейтингу “високогірності”. Оточене гірськими вершинами та субальпійською рослинністю це озеро приваблює туристів своїм незабутнім виглядом та унікальною красою. Особливо популярне воно серед фотографів, що полюють за незвичайними ландшафтами. Вирушаючи до Несамовитого пізньою весною ви зможете помилуватися квітами альпійських луків.
Озеро невелике, проте дуже мальовниче. Глибина Несамовитого становить півтора метра, проте його вода рідко прогрівається вище 14 градусів за Цельсієм. На березі Несамовитого часто зупиняються туристи, що мандрують Чорногірським хребтом.
За легендою, саме у цьому озері Карпатських гір народжується град. Якщо в нього шпурнути камінь, ви розбудите душі померлих і вершника-примару, він гарцюватиме вершинами, оббиваючи з них лід. Тоді потривожені душі збиратимуть лід і кидатимуть його в гуцулів.
Найпростіший маршрут до Несамовитого стартує від бази Заросляк біля Ворохти.
Озеро Марічейка
Друге за площею серед карпатських озер Чорногори Марічейка невблаганно міліє. За записами столітньої давнини, його глибина сягала двох метрів. Тепер же воно заледве один метр завглибшки. Це дуже красиве озеро з кришталево чистою водою з одного боку оточене смереками та ялівцем, з іншого - трав'янистою рослинністю. Його береги заболочені та вкриті очеретом, однак тут можна знайти місце для намету.
Красиві пейзажі роблять це місце ідеальним для кемпінгу. На березі озера ви можете зустріти червонокнижних тритона плямистого і саламандру.
Маршрут до Марічейки стартує з Верховини або села Шибене. До Верховини легко дістатися потягом.
Карпатські озера, що зачаровують: озеро Ворожеска
На жаль, високогірне озеро Ворожеска перебуває на межі зникнення через глобальне потепління і зменшення ресурсу для поповнення води. Тож якщо плануєте його побачити, не гайте часу. Ворожеска складається із двох водойм розташованих одна над одною, що вирізняє його з поміж інших високогірних озер у Карпатах. Воно розташоване у Рахівському районі Закарпатської області на висоті 1460 метрів у Свидовецькому масиві. Вода в озері кришталево чиста та холодна, а навколо ростуть ялівець, осока та чорниця. Це місце є справжнім раєм для любителів природи. Найлегший маршрут до озера стартує біля села Чорна Тиса, також часто до озера доходять мандрівники, що виходять зі села Ясіня.
Гірські озера Карпат: Апшинець (Трояска)
Озеро Апшинець, також відоме як Трояска, розташоване на північно-східному схилі гірського масиву Свидовець на висоті півтори тисячі метрів. Це льодовикове озеро в Карпатах має максимальну глибину всього три метри. Неподалік озера є ліс, де можна розташуватися з наметом та назбирати хмизу на багаття Попри невелику площу озера, на його берегах приємно відпочивати, насолоджуючись природою. Вода в озері чиста, прозора і дуже холодна. Апшинець оточений горами, що створює враження затишку та відокремленості від решти світу.. Потрапити до озера можна зі сторони Свидовця від гірськолижного курорту Драгобрат.
Озера в Карпатах: Герешаска (Догяска)
Герешаска, або Догяска, — ще одне високогірне озеро льодовикового походження на висоті 1500 метрів у масиві Свидовець Рахівського району. Його унікальне розташування і чиста вода роблять це місце справжньою перлиною Карпат. Озеро неглибоке, проте доволі велике: його розміри сто десять на сто п'ятдесят метрів. Береги озера Герешаска вкриті чорничниками. Тож якщо поїхати у сезон, зможете наїстися чорниць на рік уперед. Вода в озері холодна навіть в найбільшу спеку. Озеро розташоване неподалік курорту Драгобрат Звідси можете вирушити до Драгобратського водоспаду. У похід до озера Герешаска можна вирушати із села Кваси чи селища Ясіня, до яких їздять потяги. Позашляховиками можете доїхати до курорту Драгобрат.
Озеро Лебедин
Озеро Лебедин розташоване в урочищі на висоті 650 метрів над рівнем моря на Косівщині. Лебедин округлої форми і, попри свої невеликі розміри, надзвичайно глибоке, місцями глибина сягає 28 метрів. Лебедин сховалося у тіні букового лісу. На його березі є джерело та облаштовані місця для відпочинку. Також тут є рівні ділянки для наметів. Якщо плануєте отаборитися тут, пам'ятайте, що це озеро Карпатських гір та його околиці є заповідною територією. Тут ростуть 17 видів рослин, занесених до Червоної книги України. Озеро Лебедин відоме своєю кришталево чистою водою та мальовничими околицями. Тут можна насолоджуватися риболовлею, пікніками або просто відпочивати на березі. Місцевість навколо озера є ідеальною для прогулянок, завдяки чому воно стає популярним місцем для сімейного відпочинку. До Лебедина є кілька маршрутів. Стежку зі Шешор нещодавно відновили після повені. Вона маркована із місцями для відпочинку. Інший маршрут стартує з Яблунева.
Івор — кришталево чисте озеро Карпат
Озеро Івор або Драгобратське, розташоване на висоті 1200 метрів між вершинами Жандарми та Близнеці, вважається одним із найчистіших озер в Карпатах. Його вода настільки прозора, що в ясні дні можна побачити дно на глибині до п'яти метрів. Озеро оточене зеленими схилами, і є особливо прекрасним влітку, коли у воді відбивається небесна блакить. Якщо плануєте зупинитися з наметами на березі, пам'ятайте, що тут немає дров, а використовувати рослинність зі схилів суворо заборонено. Тож запасіться пальниками. Звідси зможете милуватися Горганським хребтом та Чорногорою із вершиною Петрос. Із цим озером пов'язана легенда, що розповідає про двох братів, закоханих у юну красуню-гуцулку. Вона гралася почуттями братів, виявляючи прихильність то до одного, то до іншого. І от коли брати попросили її зробити вибір, дівчина сказала, що піде за того, хто принесе їй гірський едельвейс. Дістаючи квітку, молодший брат, завис на високому скелястому виступі, а старший кинувся його рятувати. Виступ обламався і вони загинули. Дівчина плакала, доки з горя не загинула. З її сліз утворилося озеро. У пам'ять про братів озеро назвали Драгобрацьке. У похід до озера Івор можна вирушати зі села Кваси чи селища Ясіня. В обох цих населених пунктах є залізничні станції, тож зручно скористатися потягом.
Озеро Брескул
Озеро Брескул сусідить із Говерлою. Це ще одне високогірне озеро Карпат, розташоване на висоті тисячу вісімсот метрів над рівнем моря. Озеро лежить на південно-західному схилі гори Брескул і є найбільшим із кількох озерець. Площа Брескула стрімко зменшується через інтенсивне заростання. Зараз озеро завдовжки тридцять сім метрів із шириною п'ятнадцять метрів. Це льодовикове озеро має яскраво блакитну воду, що приваблює туристів з усієї країни. Озеро оточене величними горами та зеленими луками, створюючи неповторні панорами. Брескул відомий своєю унікальною флорою та фауною, тут водяться червонокнижні тритон карпатський і тритон альпійський. Дістатися до озера Брецкул можна, скориставшись популярним маршрутом на Говерлу із бази Заросляк. Мандрівка до Брецкула - це неймовірні краєвиди Чорногори та Незалежно від обраного маршруту, кожен турист матиме можливість насолодитися красою природи Карпат.
Карпатські озера — це перлини, неймовірної краси, розкидані українськими Карпатами і доступні лише відважним і наполегливим. Кожне з цих озер має свій характер і яскраві особливості, які роблять його вартим відвідування. Похід до озер Карпатських гір — це медитація, можливість випробувати себе, насолодитися природою, та неймовірне відчуття перемоги, коли додасте ще одне карпатське озеро до своєї колекції побачених красот. Краса Карпат неповна без високогірних озер, плануйте свою мандрівку вже зараз.
Почитати ще:
Водоспади Карпат, які варто відвідати кожному
Автор:
Христина ЗадиракаЦікаві місця Тернопільщини: куди поїхати, що подивитись
Автор:
Христина ЗадиракаЦікаві місця Львівщини, які варто відвідати кожному
Автор:
Христина Задирака