Озера України: Топ найкрасивіших озер України
Автор:
Христина ЗадиракаТиха гладь, у якій відбиваються хмарки та ліс, медитативна зосередженість риболовлі, сплеск весла по воді, мальовничі заходи сонця: відпочинок на березі українського озера - це окремий вид насолоди, можливість стати ближчим до природи і до себе в решті решт. Україна славиться неймовірними прісними водоймами. У нас є кілька озер, які варто побачити бодай раз у житті. Деякі окутані давніми легендами, інші вражають неймовірними пейзажами, а є ті, що стають ідеальними місцями для релаксу та оздоровлення.
Далі я розкажу про найдивовижніші озера в Україні, які славляться як чудові локації для відпустки чи яскравого вікенду. Обирайте те, що западе у душу саме вам та плануйте відпочинок у затишному будиночку чи просторому наметі над озером.
Озера України з цікавою історією та легендами
Озеро Синевир (Закарпатська обл.)
Одне з найвідоміших і найромантичніших озер України — Синевир, розташоване у Хустському районі на висоті понад 980 м над рівнем моря в межах Національного природного парку "Синевир". Цьому озеру належить кілька рекордів - це найбільше та найглибше високогірне озеро України. Унікальним його робить також крихітний острівець у самому центрі. Через нього Синевир ще називають Морським оком. В озері заборонено купатися. Вода у ньому завжди холодна.
Легенда Синевиру розповідає про кохання доньки місцевого графа на ім'я Синь та пастуха Вира. Коли граф дізнався про цю заборонену пристрасть, він наказав убити юнака. Синь так горювала, що з її сліз утворилося глибоке озеро. Звідси й назва — Синевир. Легенда увіковічена в дерев'яній скульптурі закоханих, що стоїть над озером.
Озеро охороняється законом, тож тут не можна зупинятися з наметом чи купатися. Проте мальовничі краєвиди, прогулянка стежкою довкола та мандрівка до острова на плоту вартують того, аби відвідати Синевир бодай раз. Поряд з озером є Центр реабілітації бурого ведмедя та екопарк “Долина вовків”. Синевир чудово підходить для екскурсії вихідного дня. Це місце стало символом Карпат і щороку приваблює тисячі туристів.
Щоб дістатися до озера Синевир громадським транспортом, доїдьте потягом до станції Воловець, а там пересядьте на автобус до Синевиру.
Озеро Світязь (Волинська обл.)
Світязь — друге за величиною та найглибше природне озеро України, розташоване у Шацькому національному природному. Воно є одним із кількох десятків Шацьких озер. Глибина озера сягає 58 метрів, а вода тут настільки прозора, що можна бачити дно навіть на глибині вісім метрів. Тут багато барвистих рибок, а мілина тягнеться на десятки метрів від берега. Саме те, що треба, для відпочинку з дітлахами.
Легенда розповідає, що колись, на місці озера існувало місто. Під час нападу ворогів мешканці молили Всевишнього про порятунок. Тоді місто провалилось під воду, а замість нього з’явилася кришталево чиста водойма. Кажуть, і сьогодні у тиху ніч можна почути дзвони затопленого храму.
Світязь чудово підходить для риболовлі, тут водяться сом, щука, короп, судак, білий амур та схожий на змію вугор. Світязь відомий цілющими властивостями своєї води. Вона багата на гліцерин та срібло, що позитивно впливає на шкіру.
На Світязі є всі умови для літньої відпустки: великий вибір житла та розваг. Ви можете покататися на сапі, катамарані чи навіть вітрильній яхті, дістатися на човні Острова Кохання, позасмагати на піщаному пляжі, назбирати грибів та ягід у лісі. Світязь чудово підходить для літньої відпустки з родиною чи друзями.
Щоб дістатися до озера Світязь громадським транспортом, доїдьте потягом до станції Ковель, а звідти сядьте на автобус до Світязя.
Озеро Кунігунда (Закарпатська обл.)
Унікальне озеро в Україні із цілющою солоною водою, що містить велику кількість мінералів, озеро Кунігунда у Солотвино своєю появою завдячує людині. Воно утворилося у наслідок обвалу однойменної соляної шахти “Кунігунда”.
Названа на честь угорської королеви шахта впродовж деякого часу була найбільшою солевидобувною шахтою Угорської імперії. Друковані джерела стверджують, що у середині 19 століття в головному підземеллі шахти стояв великий соляний обеліск у вигляді піраміди, який вирізьбили на честь тисячоліття приходу Угорських племен у Тисо-Дунайську низовину.
На початку 20 століття під натиском води склепіння шахти провалилися. Земля двигтіла так, що мешканці Солотвина вирішили, що трапився землетрус. Так утворилося озеро Кунігунда. Це найбільше солоне озеро в Закарпатті з цілющими властивостями. Його унікальність — у високій концентрації солей у воді, завдяки чому вона має лікувальні властивості.
Люди приїздять сюди, щоб купатися у мінеральних водах і приймати грязьові процедури. Солона вода озера допомагає при хворобах шкіри, суглобів та опорно-рухового апарату. Навколо озера створено інфраструктуру для туристів, є будиночки, міні-готелі та місця для кемпінгу.
Щоб доїхати до озера Кунігунда, обирайте потяг чи автобус, котрий прямує до Солотвино, далі можете пройтися 30 хв пішки.
Озера України з неймовірними краєвидами
Озеро Несамовите (Закарпатська обл.)
Це одне з найвисокогірніших озер України, розташоване на висоті 1750 м над рівнем моря у межах Чорногірського хребта. Воно невелике, оточене дивовижною карпатською природою: стрімкими вершинами, рослинністю альпійських луків та високогірними чагарниками. А ще тут кришталево чисте повітря та хмари, що пролітають просто над головою.
Несамовите оповите магією — місцеві вірять, що у ньому живуть душі померлих. Тож якщо кинути у воду камінь, незабаром почнеться буря. Тоді мертві душі мстять живим, кидаючи у них градом.
Власне озеро, наче заперечує цю темну легенду. Воно сяє, наче люстерко, віддзеркалюючи навколишні гори та небо. Воно є чудовим тлом для фото.
Похід до Несамовитого можна поєднати із підкоренням Говерли. Стартуйте від бази Заросляк у Ворохті. Підійміться на Говерлу. Пройдіться до Несамовитого. Цей шлях пролягає гребенем Чорногірського хребта, ви зможете насолодитися неймовірними краєвидами.
Озеро Бребенескул (Закарпатська обл.)
Озеро Бребенескул - це найвисокогірніше озеро в Україні, розташоване на висоті 1801 м у Чорногірському хребті. Як і попереднє, воно показується лише відважним, хто готовий долати труднощі і вирушати у справжній похід у гори. Це невелике, проте досить глибоке озеро льодовикового походження. Вода тут крижана навіть улітку, тому купатися наважуються лише сміливці. З озера витікає однойменне джерело, що несе води до Чорної Тиси.
Бребенескул лежить у вузькій долині між гірськими вершинами Бребенескул та Гутин Томнак. На його березі мандрівники часто ставлять намети, аби перепочити від виснажливого переходу. Не всі мандрівники є екологічно свідомими, тож озеро потерпає від засмічення та знищення рослинності.
Як потрапити на Бребенескул?! Є кілька маршрутів і одноденних, і на кілька днів, які включають озеро Бребенескул. Найпростіший одноденний маршрут стартує у Рахові Закарпатської області.
Озеро Ялпуг (Одеська обл.)
Озеро Ялпуг — найбільше озеро України з прісною водою, розташоване в Південній Бессарабії. Його площа сягає понад 150 км². Попри неозорі простори, воно є досить мілким: максимальна глибина сягає 5,5 м. Озеро має мальовничі береги, вкриті луками, очеретами та чагарями.
Ялпуг приваблює рибалок. Тут водяться близько сорока видів прісноводної риби, у тому числі сом, щука, лящ, судак і соми, карась, червонокнижні лящ і марена. А в прибережних очеретах гніздяться водоплавні птахи. Ялпуг чудово підходить для тих, хто цінує спокійний відпочинок серед природи. Довкола озера багато зелені, що переходить у степовий ландшафт.
До озера Ялпуг найзручніше їхати з Одеси. Сідайте на автобус до Болграду, а звідти можна пройтися пішки. ##Озера України, що підходять для ідеального відпочинку
Біле озеро (Рівненська обл.)
Біле озеро належить до великих озер України. Ця водойма карстового походження, розташована у Володимирецькому районі Рівненської області. Його особливість — надзвичайно чиста вода, багата гліцерином, завдяки чому її називають «озером молодості». За переказами воду з Білого озера возили в Польщу для лікування дружини очільника Польщі Ю. Пілсудського. Задля уього збудували вузькоколійку до Варшави.
На дні озера є поклади крейди, завдяки яким воно отримало свою назву. Береги Білого озера зарослі сосновим лісом, де приємно ховатися від спеки та прогулюватися. Вода тут настільки прозора, що на глибині 2-3 метри можна побачити дно. Це місце чудово підходить для спокійного літнього відпочинку, купання, прогулянок на човнах та кемпінгу. У лісах біля озера росте рідкісний вид рослин - коручка болотна, яку ще звуть поліською орхідеєю. Щоб дістатися до Білого озера, вирушайте до Рівного, звідти до міста Вараш, а тоді вже попутками чи на таксі до Білого озера.
Озеро Нобель (Рівненщина, Заріченський р-н)
Озеро Нобель — ще одна природна перлина Полісся, розташована у Рівненській області. Озеро лежить у заплаві ріки Прип’ять та має чотири острови. Мальовничий півострів випинається уперед, роблячи озеро подібним на серце неправильної форми. На півострові лежить село Нобель.
Вперше про поселення Нобель згадують у 1158 році у давньому руському літописі Іпатіївському списку. Саме тут у 16 столітті тут було написане Нобльськ Четвероєвангеліє. Однак вже потому Нобель зруйнували татари. Зараз у селі проживають всього 300 мешканців.
Ліси довкола Нобеля належать до Нобелівського заказника, що покликаний зберегти популяцію перелітних птахів, котрі гніздяться у прибережній рослинності чи відпочивають тут під час перельотів. Озеро славиться мальовничою природою. Тут приємно відпочивати і в затишному будиночку, і в наметі. Довкола озера облаштовано зони для пікніків і пляжі. Також у Нобелі ви можете замовити екскурсію чи прогулянку на моторному човні.
Щоб дістатися до Нобеля громадським транспортом, їдьте до Рівного, там пересядьте на автобус до Морочного, а звідти - до Нобеля.
Шелехівське озеро (Сумська обл.)
Шелехівське озеро - одне з унікальних озер України, розташоване в лісах Лебединського району Сумській області. Формою воно нагадує розігнуту підкову із острівцем посередині.
Шелехівське озеро вважається найстарішим озером України. Воно виникло у низині глибокої балки близько 40 тисяч років тому. У цьому місці з-під землі било кілька джерелець. Впродовж тисячоліть вихід з балки був перегороджений деревом, знесеним із бічних ярів. А коли на озері встановили водяного млина, ця загата стала ще вищою. Зараз Шелехівське озеро перебуває під охороною як гідрологічна пам’ятка природи. Температура води у Шелехівському озері навіть улітку тримається досить низькою, тому купатися тут не надто комфортно. Зате озеро ідеально підходить для риболовлі, прогулянок на сапі чи човні.
Довкола озера густий ліс, тож туристи зазвичай зупиняються у наметах. А Якщо вам захочеться побачити ще одну цікаву локацію, вирушайте до руїн садиби поміщиків Селиховських, що стоять серед лісу на березі.
До Шелехівського озера добиратися досить складно, тож краще скористатися приватним авто. Їдьте до Сум, а з обласного центру шукайте транспорт до села Межиріч.
Голубі озера (Чернігівська обл.)
Блакитними озерами називають три озера серед лісів Чернігівщини із надзвичайно чистою водою та розкішними білими пляжами. Вони утворилися на місці кварцових кар'єрів біля села Олешня, які заповнила джерельна вода. Голубі озера є улюбленим місцем відпочинку для багатьох чернігівців.
Береги озер досить уривчасті, але є кілька пляжів зі зручним підходом до води, лежаками, зонами для відпочинку та дитячими майданчиками. Дно озер вкрите дрібним кварцовим піском, який використовують для виробництва скла. Завдяки цьому вода тут надзвичайно чиста, насичено блакитного кольору.
Голубі озера — популярне місце для пляжного відпочинку, пікніків та активностей на воді. Тут можете обирати серед різних варіантів житла: затишних будиночків, баз відпочинку чи кемпінгу.
Щоб дістатися до озера Голубих озер, їдьте потягом до Чернігова, а звідти візьміть електричку до станції Грибова Рудня, що розташована біля містечка Олешня.
Де можна зупинитись подорожуючи Україною?
Подорожуючи до українських озер, варто заздалегідь подбати про місце для ночівлі. Біля більшості з озер є місця для кемпінгу. Проте хмари комарів та мінлива погода роблять цей варіант не надто зручним. Якщо любите відпочивати серед природи зі звичними вигодами, оселяйтеся у сучасному будиночку на березі озера. Відпочивайте, насолоджуючись мальовничою природою та відпочинком на воді, з усіма перевагами комфортного помешкання.
Будиночки на берегах красивих озер України вже чекають на вас! Бронюйте відбірні будиночки для відпочинку серед природи на українській платформі Hutshub вже сьогодні, нехай ваш літній відпочинок подарує вам тепла і вражень на весь рік!
Почитати ще:
Зелений туризм в Україні: що це таке?
Автор:
Христина ЗадиракаЗаповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному
Автор:
Христина ЗадиракаЗаповідник та озеро Синевир: що подивитися туристу
Автор:
Христина Задирака