Куди поїхати у Вінницькій області? Цікаві місця
Автор:
Христина ЗадиракаШироке плесо Південного Бугу, численні палаци й садиби, мальовничі озера - усі принади центрального регіону України є на Вінниччині. Тут кожен знайде щось до душі: від загадкових стародавніх городищ і монастирів до мальовничих кар’єрів та палаців.
Сьогодні я вирушаю на відпочинок у Вінницьку область і поділюся з вами найціннішими знахідками. Сподіваюся ця публікація допоможе зорієнтуватися і вибрати ті визначні місця Вінницької області, які захочеться оглянути саме вам. А коли сплануєте маршрут, пам'ятайте, що відпочинок складається найкраще, якщо оселитися у затишному будиночку в мальовничій місцині.
Куди поїхати у Вінницькій області: село Буша
Село Буша – це унікальне місце на Ямпільщині, де можна простежити історію України від III тисячоліття до нашої ери до сучасних днів. Ймовірно, що люди жили тут ще 40-15 тисяч років тому, адже на території села було знайдено сліди мисливців на мамонтів. На території історико-культурного заповідника “Буша” виявлено десять археологічних пам'яток, знаряддя й кераміку, що належать до трипільської, скіфської, черняхівської та чорноліської культур, бронзового та залізного періодів. І це вражає.
Певно, найпопулярнішою пам'яткою Буші є залишки висіченого у скелях храму, всі стіни якого вкриті рельєфами. Першим його виявив місцевий землевласник Ромуальд Остоя-Овсяний у першій половині 19 століття. А першим дослідником храму став професор В. Антонович. На одному з основних рельєфів зображено людину, що стоїть навколішки перед деревом. На дереві сидить півень, а за спиною людини стоїть олень. У скелі навпроти вибита ніша, яку ймовірно використовували для язичницьких ритуалів. Вже понад століття науковці висувають різні значення рельєфу та умови його створення. З певністю можна сказати лиш, що цей мистецький твір належить до слов'янського різьблення.
Ще у Буші є залишки фортеці. У другій половині 17 століття на ділянці між ріками Мурафа та Бушанка розпочали будувати замок. За переказами, велична фортеця мала шість веж і здіймалася на 30 м вгору. У 1654 році замок взяли в облогу війська С. Потоцького. Поляки винищили майже всіх козаків, котрі тримали оборону, коли вдова одного зі сотників підірвала порох у льоху і себе разом з ним. Більше фортецю не відбудовували. До наших днів збереглися підвали, деталі мурів і башта. Ще у Буші збереглася міська ратуша та цвинтар 17 століття.
До цікавих місць Вінницької області в околицях Буші належить пам'ятка природи державного значення “Гайдамацький яр”. Місцина вражає рельєфом, адже тут впродовж тисячоліть ріка розтинала товщу вапняків, сланців та пісковиків, утворюючи химерні форми, стовпи та колони. Ще кілька століть тому тут ріс густий дубовий ліс із віковими дубами. Ті дерева, що дожили до наших днів, мають власні назви: Дідусь, Громовик тощо. Їх охороняє держава.
Що подивитися у Вінницькій області: кар'єр у Глухівцях
Невеличке село Глухівці відоме на всю область каоліновим кар'єром, котрий вражає білосніжними схилами і яскраво блакитною водою. Слово “Каолін” походить від назви китайської провінції, де виробляли порцеляну.
Поселення тут існувало вже наприкінці 12 століття. Глухівці отримали свою назву через місцевість зусібіч оточену лісом. Селище пережило два лихих періоди: у 13 столітті його мешканців винищили татари, а у 18 столітті землі села через борги розділили між багатьма кредиторами. Тоді селище збідніло, а багато людей вимерло від епідемій.
Віддавна мешканці Глухівців користувалися та торгували місцевою глиною, про що свідчить приказка: “Якби не глина і не камінці, то пропали б Глухівці”. Каолін - це власне і є глина із якої виготовляють порцеляну і фаянс, випалюючи при надвисоких температурах. Також каолін застосовують при виробництві паперу, ізоляторів, алюмінію.
Каоліновий завод діяв у Глухові з 1905 року. У 2007 році завод змінив власників, був модернізований і зараз постачає на ринок 240 тисяч тонн збагаченого каоліну на рік. До туристичних місць Вінницької області належить не так завод, як старий кар'єр: мандрівників приваблюють його білі урвисті схили та ідеально бірюзова вода. Гості Глухівців уподобали Глухівський кар'єр для фото та пікніків.
Цікаві місця Вінницької області: Тульчин
Якщо хочете на власні очі побачити красиві місця Вінницької області, заїдьте у Тульчин. Це невелике містечко з багатою історією і культурною спадщиною, вабить туристів своєю архітектурою та історичними пам’ятками. Найголовнішою окрасою міста є палац Потоцьких, один із найгарніших і найвеличніших палаців Поділля. Його наприкінці 18 століття збудував граф Станіслав Потоцький, назвав палац “Хороше” і зробив його своєю резиденцією.
Палац зведений у стилі бароко, оточений розкішним парком із фонтанами та алеями. У часи розквіту лиш челяді було тут 400 душ. До його ансамблю входили театр манеж та конюшні, оранжерея, турецька лазня та два флігелі. На фасаді був напис: “Завжди щоб був помешканням вільних і доброчесних”. За часів Станіслава Потоцького Тульчин розцвів, перетворившись на жваве місто. Тут працювали фабрики сідел, сукна й полотна, вогнепальної зброї та візків. Після одруження із Софією (саме тою, кому граф присвятив парк Софіївку) Потоцький жив з нею у Тульчині.
Окрім палацу “Хороше” у Тульчині є ще один, менший палац Потоцьких, який передував великому, а також невеликий, але витончений палац, збудований купцем Розенфельдом для своєї доньки на початку 20-го століття.
Прогулюючись Тульчином, зверніть увагу на костел Святого Станіслава, що мав слугувати родовою усипальницею Потоцьких. Є тут і православна Успенська церква, датована першою половиною 18 століття.
Красиві місця Вінницької області: Черепашинецький кар'єр
Черепашинецький кар’єр – це ще одна окраса Вінниччини. Колись гранітний кар’єр перетворився на водойму із незвичною для України синьою водою та чудовими піщаними пляжами, улюбленим місцем відпочинку багатьох мешканців області і туристів з інших регіонів. Відомий він своїми білими вапняковими скелями, що контрастують із зеленню навколишніх лісів і блакитним небом.
Максимальна глибина кар'єру сягає ста метрів. Видимістю у товщі води - 2-5 метрів. Тут ви можете купатися, спостерігати за рибою, катаючись на катамарані. Біля озера облаштовані відпочинкові зони зі шезлонгами та переодягальнею, діє кафе, де ви можете перекусити. Часто на його березі зупиняються на кілька днів з наметами, організовують пікніки чи просто приїздять погрітися на сонечку.
Куди поїхати у Вінницькій області: палаци та замки
Вінницька область відома своєю багатою архітектурною спадщиною різних епох. Тут збереглося досить багато палаців, і хоча більшість з них перебувають у досить занедбаному стані, та все ж є й ті, що вражають красою і величчю. Найвідомішим і найбільш розкішним палацом Вінниччини є резиденція Потоцьких у Тульчині, про яку я розповідала вище. Далі розкажу про ще кілька палаців, що запали мені в серце.
Палац княгині Марії Щербатової у Немирові
Роздумуєте, куди поїхати у Вінницькій області?! Вирушайте до Немирова. Історія тутешнього палацу пов'язана з ім'ям княгині Щербатової. Вона народилася в родині поміщиків та колекціонерів, а Немирів отримала у спадок від свого діда Болеслава Потоцького. За переказами вона побачила палац своєї мрії в Англії і хотіла відтворити його у Немирові. Допоміг із втіленням ідеї чеський архітектор Іржі Стібрал.
Щоб почати будівництво, княгині довелося розібрати старий дерев'яний маєток. Саме на його місці постав просторий мурований палац, що вражав масштабами та розкішшю.
Княгиня також розбудовувала містечко. Під її керівництвом у Немирові діяла фабрика тканин та гуральня. Продовжуючи традицію свого діда, княгиня віддавала частину доходу на благодійність. За її правління вулиці Немирова виклали бруком, встановили ліхтарі. Вона фінансувала гімназію та школу для дівчаток.
За переказами, ворожка сказала Щербатовій, що доки палац будується, вона житиме. Тож палац будувався впродовж всього її життя, а його внутрішнє оздоблення так і не встигли завершити. У 1917 році будівництво було перерване революцією. У приміщенні палацу облаштували санаторій, який діє досі. Внутрішні приміщення палацу безжально згиджені радянськими ремонтами. Заслуговує на увагу зала, що тепер слугує бюветом. Там зберігся розпис стелі та люстра. Зверніть увагу й на мармурових левів, що стережуть вхід у палац.
Під час відвідин палацу раджу прогулятися парком. Тут росле понад 150 видів дерев та кущів, є прегарний ставок і, за переказами, збереглося ще кілька давніх “дерев любові” що дозволяють зберегти кохання.
Палац Мерінга у Старій Прилуці
Одноповерховий палац на Десною у Старій Прилуці збудував Олександр Борецький. Саме він заклав парк та тримав тут стадо породистих коней. Його донька Гонората побудувала в Прилуці костел та церкву. Однак палац було названо за ім'ям його останнього власника, Сергія Мерінга, який, начебто, виграв його в карти. У 1906 році він взявся за перебудову, маючи на меті створити копію Маріїнського палацу. Саме тоді палац отримав другий поверх.
Варто згадати, що батько цього підприємця та політика був знаним на весь Київ лікарем. Йому належало понад 10 гектарів землі в центрі міста і багато нерухомості. Мерінг лікував бідне єврейське населення і з перших вуст отримував інформацію про вигідні ділянки й будинки. Провести лікаря в останню путь прийшли десятки тисяч киян, що вказує на любов і повагу містян.
Зараз у палаці діє школа-інтернат для дітей із неблагополучних сімей. Фінансування постійно бракує, тож палац перебуває у досить сумному становищі.
Палац Собанських в Ободівці
До визначних місць Вінниччини належить неймовірний палац в Ободівці, що був збудований у 1800 році Міхалом Собанським. Комплекс палацових будівель включав центральний корпус палаццо, з'єднаний критою галереєю із вежею та п-подібним корпусом, що утворюють дворик. Через сто років палац було розширено та перебудовано за проєктом француського архітектора Маєра: ліве крило палацу отримало третій поверх, а до центрального входу було добудовано галерею. У палаці було кілька розкішних зал, велика бібліотека та колекція картин.
У величезному парку, розділеному на три зони, був великий став, оранжерея та збудований костел із родинним гробівцем Собанських. Зі середини 20 століття у палаці діяла школа-інтернат для дітей. Зараз ця неймовірна пам'ятка стоїть в руїнах.
Палац графа Ксідо у Хмільнику
До цікавих місць Вінниччини належить збудований на початку 20 століття Палац графа Ксідо. Вишуканий маєток у стилі неокласицизму стоїть над Південним Бугом біля руїн замку у Хмільнику і є справжньою окрасою містечка. Грек за походженням Констянтин Ксідо прибув у містечку наприкінці 19 століття у складі полку московської армії, що придушував Кармелюкові повстання. Кажуть, що краса - це усе чим володів Ксідо у ті часи, тож він запропонував свої руку і серце багатій поміщиці Каті Левашовій, що володіла кількома десятками сіл довкола Хмільника. Будівництво палацу розпочали у 1911 році, однак воно було призупинене у 1915, коли Ксідо вирушив на Першу світову війну. Будівництво палацу так і не було завершене. Після війни Ксідо емігрував на Захід.
Від ріки палац обкладений білою плиткою і нагадує фортецю. Прогулюючись біля нього, вийдіть на арковий міст над Південним Бугом. Кажуть, він магічним чином підсилює кохання. З фасаду палац зберігає класичний стиль білого палацу із колонами та балконами.
Палац Грохольських у Вороновиці
Палац Грохольських - це розкішний зразок садибної архітектури у стилі раннього класицизму, кінця 18 століття, збудований на місці старого палацу. Це палац із легко вигнутими крилами, збудований за проєктом Лоренцо Гедона. Палацовий комплекс складається із головного корпусу із портиком та фронтоном, доповненого головними галереями та павільйонами.
У палаці є 43 кімнати. Стіни багатьох кімнат колись були прикрашені мозаїками або цінними тканинами: шовком та атласом. Під час своєї мандрівки Італією Горохольський закупив колекцію із 519 полотен голландських, фламандських та французьких майстрів, серед яких були роботи учнів Тиціана. Ці картини прикрашали кімнати палацу. Позаду будівлі було закладено парк ділянка із садовими деревами та город. Одна з алей йшла до ставка. Інша огинала палац. Біля палацу були стайні на сто голів. Костел поряд з палацом також збудував Грохольський.
Це лише кілька із багатьох палаців Вінниччини. Якщо матимете більше часу та натхнення, Огляньте палац Четвертинських в Антополі, палац Мекків у Браїлові, палац Ігнатія Вітославського у Чернятині та інші.
Цікаві місця Вінницької області: Лядовський скельний монастир
За переказами, першу печеру у скелях в Лядовій видовбав монах Антоній Печерський на шляху з Афону до Києва ще у 1013 році. Перша письмова згадка про монастир датується 1159 роком. Тричі за свою історію монастир призупиняв діяльність: під час окупації краю османами наприкінці 17 століття, у 18 столітті та після окупації більшовиками. Лядовський скельний монастир – це один із найбільш загадкових і незвичних духовних комплексів області. Він розташований у мальовничій місцині у скелях над рікою серед густого лісу.
Цей монастир вирізняється тим, що більшість його споруд вирубані безпосередньо у кам’яних скелях. Тут збереглися стародавні фрески та ікони, що відображають багатовікову історію православ’я на Поділлі. Відвідувачі часто відзначають унікальність цього місця, де відчувається гармонія між природою, архітектурою та духом.
Що подивитися у Вінницькій області: Немирівське городище
Немирівське городище ще називають Великими валами. Це одна з найдавніших археологічних пам’яток Вінниччини, що сягає часів скіфської культури. Городище розташоване поблизу міста Немирів і вражає своїми масштабами.
Вал заввишки дев'ять метрів і завдовжки майже п'ять кілометрів оперізує територію площею приблизно сто гектарів. Городищем протікає річка Мірка, розділяючи його на дві нерівні частини. Приблизно в центрі було розташоване внутрішнє укріплення, замчисько.
Першими городище заселили трипільці приблизно у третьому тисячолітті до нашої ери, пізніше тут жили скіфи-орачі, а після них племена уличів. Основний вал був насипаний у 4 столітті до нашої ери. На території городища було виявлено житла-землянки із посудом та знаряддями, у замчиську виявили три скіфських поховання.
Саме тут вперше на Поділлі було виявлено давньогрецьку кераміку. Що вказує на торгові зв'язки місцевих мешканців із жителями причорноморських міст-держав. Великі вали безперечно є одним із найбільш цікавих місць Вінниччини.
Де відпочити у Вінницькій області: будиночки та котеджі для відпочинку
Після насиченого огляду визначних місць Вінницької області варто подумати про комфортний відпочинок. У регіоні багато варіантів помешкань: від затишних котеджів до сучасних глемпінгів у лісах і біля водойм.
Такі місця ідеально підходять для сімейного відпочинку у Вінницькій області, романтичних вихідних або зустрічей з друзями серед природи. Багато котеджів обладнані мангалами, альтанками та зонами для активного відпочинку. Тут ви зможете поєднати комфорт із можливістю зануритися у нові враження й досвіди.
Вінницька область – це унікальний регіон, де переплітаються багатюща історія, дивовижна природа та неповторна культура. Відвідуючи Бушу, Глухівці, Тульчин та інші цікаві локації, ви не лише наповнитеся яскравими враженнями, а й зробите неймовірні фото для своїх соцмереж.
Почитати ще:
Зелений туризм в Україні: що це таке?
Автор:
Христина ЗадиракаЗаповідники Карпат: Топ 10 які варто відвідати кожному
Автор:
Христина ЗадиракаЗаповідник та озеро Синевир: що подивитися туристу
Автор:
Христина Задирака